Batuhan Dönertaş / Özel

Dünyanın bahsettiği ve şimdi duymaktan yorulduğumuz Corona virüsü haberleri her geçen gün artıyor. Hindistan'daki sokaklara sokağa çıkma yasağı aldığımızda tüm dünyayı görmek, Türkiye'de sokaklara çıkış kısıtlamaları yaşından 65 kişi aldı, neredeyse tüm spor müsabakalarının ertelenmesi ve tüm fuarların ertelenmesi gibi sık sık olaylar duymaya başladık . Peki bu nerede sona eriyor? Corona virüsü dünyada çok kısa sürede değişikliklere neden oldu ve bu da tüm dünyayı tahminlerden çok daha hızlı dijitalleştirmeye başladı. Tüm insanlık çok kısa sürede çok farklı bir dünyada yaşamaya adapte olmuştur. Aslında, 1-2 ay önce bunları düşünürsek; 'Böyle ütopik hayaller yapma!' Formda cevap verebiliriz.

Dünyanın geldiği noktayı gözden geçirdiğimizde, bugün internet üzerinden canlı yayın yapan lansmanları ve o sporun oyunlarıyla spor müsabakalarını geçmeye çalışıyoruz. Bu makale; Bugün karşılaştığım bir haber üzerine yazmak istedim. NASCAR yarışçıları video oyunlarıyla yarışmaya başladı. Henüz büyük bir etkinlik düzenlenmedi, ancak Twitch üzerinden 70.000 kişi bu yarışı izledi.

Bugün, derbi maçlarında bile, stadyumlarımız dolu değil. Çoğunlukla televizyonda izlenir. Bu nedenle, Avrupa'daki gibi 100.000 kişi kapasiteli çok büyük stadyumlarımız yok. Türkiye'de oynanan sporun vizyonu veya kalitesiyle sporumuza ve şekle baktığımızda, kulübün yönetimi ile de ilgili olabilir. Bu konulara girmek benim işim değil. Söylemek istediğim şey, dijitalleşmiş dünyada, Corona virüsünün tahminlerimizin ötesinde ve tahminlerimizin ötesinde dijitalleşiyor olması.

Sosyal medyada düzgün bir şekilde paylaşımda bulunmayan insanlar, birbirleriyle çeşitli şekillerde meydan okumaya başladı. Sıkılan insanlar Skype vb. Alır. Her akşam uygulamaları ile arkadaşlarıyla konferans görüşmeleri yapmaya başladı. Teknoloji etkinlikleri dijital medya üzerinden gerçekleşmeye başladı. Aslında, bu dijitalleşme o kadar çok hızlandı ki, video içeriği görüntüleyen yayın siteleri ve sosyal medya platformları, yoğunluktan dolayı herhangi bir zorluk yaşamamak için görüntü kalitesini düşürmeye başladı.

Sağlığımızı etkileyen Corona virüsü nedeniyle, kasıtsız olarak dijital evrime adım attık. Dijital dünya sayesinde ihtiyacımız olan her şeyi kimsenin beklemeyeceği şekilde yapabildiğimizi fark ettik. Bu daha da ileri giderse, tamamen farklı bir dünyayla karşı karşıya olacağımız kesin görünüyor. Ara sıra normal koşullarda kullandığımız uygulamalar, bazen bizim için işe yarayan şeyler artık bir zorunluluk haline geldi ve bunu iyi ele alabileceğimizi gördük. Corona virüsü sayesinde tüm dünya dijitalleşmeye doğru ve hızlı bir şekilde adapte oldu.

Eğer konuya gelirsem gerçeği söylemek istiyorum; tüm spor müsabakaları ertelendi ve şimdi rekabetçi spor bölümünde büyük bir boşluk var. Bunu nasıl değerlendirebiliriz? Yoksa bu durum değerlendirmeye gerçekten açık mı? Her zaman hayalperest oldum. Bu nedenle, bu sorunun cevabı bana; Evet. Gerekli düzenlemeler ve doğru sponsorların yardımıyla (yani sponsordan, League of Legends ekibinin koluna beyaz eşya markası koymak değil), NASCAR yarışlarını E-Sports ile takip edebiliriz. Buna göre gerçekçi bir simülasyon seviyesi yapılır ve aynı önemle ilan edilirse, neden olmasın. Ya da neden Fifa ve Pes'e gereken yatırımlarla kendi karakterlerini oynayan gerçek futbolcularla 11 ila 11 maç yapmıyorsunuz? Kısa sürede olacak bir şey değil. Uzun vadeli doğru yatırımlar gerektirir ve başarılması gerçekten zordur. Ancak 5 ay içinde dünyaya ulaştığımız noktaya baktığınızda bunun imkansız olmadığını görebilirsiniz. 'E-Sports'un ifadeleri çok açık ve ileride büyük bir gelecek var'. her zaman kullanılır. Krizi şu anda bir fırsata dönüştürmek gerekiyor. Bu iş, yeterli sponsor, özveri, yatırım, organizasyon ve rekabet ortamı yaratıldığında başarılı olur. Kısacası açıklamak istediğim, eğer bu çalışmanın başında olan insanlar E-Sports'u bir oyundan ziyade gerçek bir spor olarak görürlerse başarılabilir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.