Türkiye Müteahhitler Birliği 67. Kuruluş Yıldönümü Resepsiyonu, hükümet, yabancı misyon, bürokrasi ve iş dünyasından temsilcileri biraraya getirdi.


Türkiye Müteahhitler Birliği 67. Kuruluş Yıldönümü Resepsiyonu, hükümet, yabancı misyon, bürokrasi ve iş dünyasından temsilcileri biraraya getirdi.

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün’ün ev sahipliği yaptığı resepsiyonda, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Türk müteahhitlerinin ilk yurtdışına açıldığı pazar olan Libya’nın Ankara Büyükelçisi Abdurrazag Mukhtar ilgi odağı oldu.

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin uluslararası ödüllü özel binasında düzenlenen resepsiyonda, konuşmaların ardından 67’nci yıl pastası Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Tarım Bakanı Yardımcısı Akif Özkaldı, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, TMB Başkanı Mithat Yenigün ve TMB Eski Başkanı Erdal Eren tarafından birlikte kesildi.

Resepsiyona katılan isimler arasında ASO Başkanı Nurettin Özdebir, TMB Başkanvekilleri Hüseyin Arslan ve Burak Talu ile sektörün duayenleri Ali Kantur, Erdal Eren, Erhan Boysanoğlu, Gönül Talu; TMB Yönetim Kurulu Üyeleri Başar Arıoğlu, Deha Emral ve Süheyla Çebi Karahan vardı. Gecede Belarus, Benin, Cibuti, Kongo, Gana, Güney Afrika, Kosta Rika, Kuveyt, Küba, Libya, Njerya, Somali, Sri Lanka, Sudan, Tanzanya ve Zambiya’nın Ankara Büyükelçileri de yer aldı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Müteahhitlik sektörümüz, yurt içinde ve dünyanın dört bir köşesinde imza attıkları eserler ile ülkemizi gururlandırmaktadır. Sektörümüzün bugünlere gelmesine, ülkemizin en aktif ve en etkin sivil toplum kuruluşlarından biri olan Türkiye Müteahhitler Birliği çok önemli katkılar sunmuş ve sunmaktadır. Bu vesileyle, Türkiye Müteahhitler Birliği’nin 67’nci kuruluş yıldönümünü de değerli başkanım nezdinde tebrik ediyorum” dedi.

“67’nci yıla ulaşmanın gururunu yaşıyoruz”

Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün, Türkiye’de çok az kurumun başarabildiği 67’inci yaşımıza ulaşmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, “Türkiye Müteahhitler Birliği hem konumu, hem köklü geçmişiyle sektöre öncülük ederek Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır” dedi.

1972 yılında Libya’yla başlayan yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde, Türk müteahhitlerin bugün dünyada bir marka haline geldiğini anlatan Yenigün, “Bugüne kadar 123 ülkede tam 380 milyar dolarlık 9 bin 600 projeye imza atanların tamamına yakını Türkiye Müteahhitler Birliği üyesidir. Abilerimiz 26 Ocak 1952’de kendi deyişleriyle bir nevi “Don Kişotluk” yaparak, başladıkları macerada bugün sektörümüzü ekonomimizin lokomotifi haline getirmişlerdir” diye konuştu. Yenigün, şöyle devam etti: “Geçtiğimiz 10 yılda 250 milyar dolar tutarında proje üstlenen sektörümüzün, gelecek 10 yılda 350 milyar dolarlık yeni proje yapacağımıza inanıyoruz. Sizlerle beraber, Hükümetimizle beraber, özellikle Cumhurbaşkanımızın önderliğinde bunu başaracağımıza inanıyoruz.”

Konuşmaların ardından davetliler müzik eşliğinde hoş vakit geçirerek, Türkiye Müteahhitler Birliğinin 67. yıl dönümünü kutladılar.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.