NEDEN OY KULLANMAYIZ?

Oy kullanmak, her şeyden önce bizlerin vatandaşlık görevidir. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, devletin millete karşı  olduğu gibi, milletin de devlete karşı birtakım görevleri bulunur ve bu görevlerin başında da oy kullanmak gelir.
Oy kullanmak, halkın içerisinde yaşadığı devlet yönetiminde ya da belediyecilik (yerel yönetimlerde) söz sahibi olabilmesinin tek yoludur. Halkın kendi geleceğini, kendisinin tayin etmesidir. Dolayısıyla da oy kullanmak işlemi çok büyük önem taşımaktadır. Demokrasi ile yönetilen toplumlarda, halkın sözü geçerlidir ve oy kullanmak da demokrasinin bir gereğidir.
Kendi düşüncemizi, en iyi şekilde ifade etmek ve pek çok parti arasından kendimiz açısından en doğru ve isabetli olandan yana oyumuzu sandıkta kullanmamız sayesinde, hür irademiz gerçekleşerek, vatandaşlık görevimizi yerine getirmiş oluruz. Kendi ülkesinin en mükemmel yönetimi ve belediyecilik hizmetlerinin en iyi şekilde verilebilmesi için, kendimiz, ailemiz, milletimiz, vatanımız için en doğru olan adayı tercih etmeliyiz. Çünkü ülkemize olan görevlerimiz gereği, ülkemizi en iyi yönetecek ve belediye hizmetlerini en iyi şekilde verecek kişileri seçerek, vatandaşlık görevimizi en iyi şekilde yapmalıyız.
Oy kullanmak, demokrasinin adeta işleyen bir kolu ve eli ayağı gibidir. Hatta demokrasinin en önemli uzvudur. Devletin, bizlere tanımış olduğu bu hakkı kullanmalı, sandığa gidip oyumuzu mutlak suretle kullanmalıyız. Oyumuzu belirtilen ve geçerli saatler içerisinde kullanabiliriz. Sadece adımızın kayıtlı olduğu sandıklarda oylarımızı kullanabiliriz. Eğer seçmen bilgi kağıtları elimize ulaşmadıysa, e-devlet, seçmen sorgulama ve seçmen.ysk.gov.tr adresinden sorgulayarak oy kullanacağımız yeri ve sandığı sorgulayıp bulabiliriz. Oy kullanırken oy pusulası ile ilgili olarak, görüntü almak, cep telefonu ve fotoğraf makinası ile çekmek ve yayın yapmak yasak olup, kanunen cezai işlem gerektirmektedir. Engelli seçmenlerimize ise, sadece bir görevli ya da yakını yardımcı olabilmektedir. Kapalı oy kullanma kabinine yardımcı olmak amacıyla hiç kimsenin girmesine müsaade edilmemelidir.
Oy kullanmak için, mutlaka kimlik belgenizi yanınıza alınız, oy pusulalarını ve EVET mühürünü alıp kapalı kabine geçiniz, oyunuzu kullanınız ve oy pusulanızı zarfın içerisine koyarak zarfı kapatınız, seçim sandığına gidiniz ve oy zarfını seçim sandığının içerisine atınız ve mutlaka sandık seçmen listesinde bulunan adınızın bulunduğu yerin karşısına imzanızı atarak, oy kullanma işleminizi başarıyla bitiriniz.
Ayrıca Büyükşehirde oy kullanacak seçmenler; Büyükşehir Belediye Başkanı, Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyeliği, Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti seçilmesi için tercihlerini bildirmek suretiyle kanuni oy haklarını kullanacaklardır.
Büyükşehir olmayan illerde oylarını kullanacak seçmenler ise; İl Genel Meclis Üyeliği, Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyeliği, Muhtarlık ve İhtiyar Heyeti seçilmesi için tercihlerini bildirmek suretiyle kanuni oy haklarını kullanacaklardır.
Ülkemizde, ne yazık ki oy kullanmanın önemi yeteri kadar anlaşılamamıştır. Pek çok kişi, hem oy kullanmamakta, hem de ülkemizdeki bazı olumsuzluklardan dolayı memnuniyetsizlik yaşamaktadır. Oysaki sadece oy kullandığınızda, birey olarak siyasete katılmış ve ülke yönetiminde öncelikli ve birinci derecede söz sahibi olmuş olursunuz. Dolayısıyla eleştirme hakkı da, haklı olarak yalnızca oy kullanan kişilerin elinde olmuş olur. Devlete karşı olan sorumluluğunu yerine getirmeyen kişilerin, devlet yönetimine dair eleştiride bulunması da, kesinlikle kabul edilemez bir durumdur.
Bir ülkenin geleceğini tayin etmek için, nerede yaşıyor olursanız olun, mutlaka gidip oyunuzu kullanmalısınız. Eğer ki, tatil planınız ya da çeşitli ülke dışı seyahatleriniz bulunuyorsa, bunları ertelemeli ya da oy kullanmak için günü birliğine geri gelinmeli ve çok önemli olan bu yurttaşlık görevimizi yerine getirip tekrar tatil beldemize ya da işimize dönmeliyiz. “ Bir oy eksik olsa ne olacak ” ya da “ Benim oyumdan ne olur ki ” gibi düşüncelere kapılmamalıyız. Bu ülkenin bir vatandaşı olarak, devlete karşı olan sorumluluklarımızdan asla kaçmamalıyız ve sorumluluklarımızı eksiksiz ve kusursuz olarak mutlak suretle yerine getirmeliyiz.
Seçimler; adaylar, partiler ve seçmenlerle beraber bir bütünlük kazanır ve anlam taşır. Atalarımızın da dediği gibi “ Bir mıh bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da bir ülkeyi kurtarır.” Hepimiz bu coğrafyada aynı topraklar üzerinde yaşıyoruz ve aynı amaç için hizmet ediyoruz. Devletimizi ve milletimizi, şehirlerimizi ve belediyelerimizi en iyi yönetecek yöneticileri tespit etmek ve seçmek en önemli bir vatandaşlık görevimizdir. Dolayısıyla bizim, milletimizin ve henüz doğmamış olan geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız ve torunlarımız için, hep birlikte haydi 31 Mart 2019 tarihinde, “ SANDIKLARIMIZIN BAŞINA, OY KULLANMAYA ” nüfus cüzdanlarınızı (sizi ifade edecek kimlik belgelerinizi) ve Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulunun Seçmen Bilgi Kağıtlarını da, yanınıza almayı kesinlikle unutmayın. Her seçim olduğu gibi emek ve çaba harcayan tüm siyasi partilere, parti temsilcilerine, yönetimlerine, tüm adaylara ve seçmenlere bu seçimlerinde hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ederim. Herkese başarılar diliyorum,  saygılarımla.

BÜLENT KUMAŞ

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.