Batuhan Dönertaş / Özel

2020 pek çok şeyle geldi. Savaşlardan, depremlerden ve yangınlardan sonra, şimdi dev bir gökyüzü taşı ortaya çıktı. Gerçekleri ortaya çıkarmak için neler yapabileceğimi anladım ve NASA'ya bu haberleri sorabileceğimi düşündüm. Astrofizikçi, Dünya'yı vurabileceği söylenen asteroit hakkında iddiaları astrofizikçilerdir. Umut Yıldız'a sordum.

* Dünya'yı vurduğu söylenen bir asteroit var. Bu ne kadar doğru? Dünya'yı vurmak için gerçekten bir şans var mı?
ABD. : Deprem, virüs, çekirge sonrasında asteroidin eksik olmaması gerektiğini söylüyorsunuz, ama bu doğru değil. Sahte haberler. 1998OR2, Dünya ve Ay arasındaki mesafenin 16.4 katı olan 29 Nisan 2020'de Dünya'ya 6.3 milyon km geçecek. Rahat olun. Sizi orijinal virüsten koruyun.
* Gerçekten böyle bir risk varsa NASA bunu tahmin edebilir mi? Hemen açıklanıyor mu?
UYY : Elbette tahmin edilebilir, bu hesap öngörülemezlikten kaynaklanıyor. Tabii, yapılmasa bile, NASA'nın asteroit veritabanı halka açık, sürekli güncelleniyor.

Türk Astrofizikçi Dr. NASA'da. Umut Yıldız'dan aldığımız cevaplara göre, şu anda Dünya'yı vuracak bir asteroid yok. Olası bir olasılıkta gerekli açıklamalar zaten yapılmıştır. NASA'nın web sitesindeki veritabanından asteroitleri incelemek de mümkündür.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.