Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sanayi ve teknoloji bakanlığında aşı ve teşhis kitini geliştirmek amacıyla yürütülen Ar-Ge projeleri toplantıya koronavirüs (Kovid-19) önlemleri başkanlık etti.

Sağlık Politikaları Başkanlığı Başkan Yardımcısı, Serkan Topaloğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve TÜBİTAK Başkan Profesör. Hasan Mandal'ın yanı sıra TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi, TÜBİTAK Halk Araştırmaları Destek Grubu ve Ankara, Boğaziçi, Ege ve Erciyes üniversitelerinden temsilciler katıldı.

Varank Bakanı, açılış toplantısında yaptığı konuşmada, gelecek dönemlerde atılacak adımları ve Türkiye'de yürütülen faaliyetleri değerlendirmek için aşıların geliştirilmesini söyledi.

Kovid-19 tehdidine karşı ilk günden itibaren uyanık olduklarını belirten Varank, Sağlık Bakanlığı'nın toplam seferberlik durumunda salgını kontrol altında tutmak için çalıştığını hatırlattı. Varank, sağlık profesyonellerinin büyük bir özveriyle çabaladığını ve bilim adamlarının bu küresel tehdidin üstesinden gelmek için kapasitelerini ve yeteneklerini kullandıklarını belirtti.

İlk aşı ve teşhis kiti geliştirme toplantısının 31 Ocak'ta yapıldığını hatırlatan Varank, "Bu toplantıyı sadece bu virüs Çin sınırları içinde olduğunda yaptık. O zamandan beri üniversitelerimiz ve araştırma altyapılarımız aşı geliştirme ve bu virüsle mücadele alanında daha yoğun ve yoğun bir çalışma yürütüyor. Bakanlığımız bu araştırma ve geliştirme projelerini TÜBİTAK aracılığıyla finanse ediyor ve koordine ediyor. "

"Biyoteknolojik ilaçlar ve aşılarla ilgili projeleri destekliyoruz"

Bu konuda daha önce verilen desteğe değinen Varank, biyoteknoloji tıbbı ve TÜBİTAK araştırma programları ile aşılama konusunda 98 proje uyguladıklarını ve üniversiteler, kamu kurumları ve özel sektör sağlanan kaynaklardan faydalandığını belirtti.

Teknoloji İnovasyon ve Destek Programları (TEYDEB), bu alanda 24 farklı projede 13 şirkete desteklerini aktararak Varank, "Enstitümüz ve araştırma altyapımız, gece gündüz demeden çalışıyoruz. Çok yetkin bilim adamlarımız var Araştırmacı Bakanlığımıza çok yakınız. ”ifadelerini kullandı.

Varank, ilk toplantıdan sonra geliştirilen fikir ve çalışmaların koordinasyonu için toplantı düzenlediklerini ve şunları eklediğini belirtti:

"Özellikle aşılamaya odaklandık. Buradaki yenilikçi fikirlerden sonuç alacağımızdan eminiz. Tüm bakanlıklarımız salgın tehdidine karşı Cumhurbaşkanımızın önderliğinde. Karar alabilecek bir koordinasyon mekanizmamız var çok hızlı ve etkili bir şekilde. "

Vatandaşları bireysel önlemlerin ihmali konusunda uyarırken Varank, resmi açıklamalardan başka hiçbir kaynağa uyulmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.