Çin'in karanlık tarafına gönderdiği Yutu-2 (Jade Rabbit-2) keşif aracı Moon 399.7 metre seyahat ederek uyku moduna geçti.

Shinhua ajansının raporuna göre, ülkenin Zhang'ı 4 uzay aracıyla Ay'ın karanlık tarafına gönderdiği Yutu-2, 15 ay boyunca karanlık bölgede bilimsel keşif çalışmaları yaptıktan sonra uyku moduna girdi. Bir ay günü 24 saat 50 dakikaya karşılık gelir.

Yütu-2, Ay'daki görevi sırasında 399.7 metre yol kat etti ve düşük radyo frekanslı astronomik gözlemler, Dünya'nın yüzey ve yüzey yapısı, mineral bileşenleri ve nötron radyasyon ölçümleri üzerinde çalışmalar yaptı. Bu araç Çinli bilim adamlarına bu keşif görevi ile Ay'ın karanlık tarafının yapısı hakkında veri gönderdi.

Çin, uzay araştırmaları kapsamında Aralık 2018'de Yütu-2, Zhang-4'ü Ay'ın karanlık tarafına gönderdi.

Zhang-4, 3 Ocak 2019'da karanlık alanda Von Karman kraterine indi ve Ay'ın altında deneyler yapmak için dünyadan pamuk, patates, maya ve meyve sineği yumurta içeren dünyayı aldı. Zhang-4 ayrıca Ay'la ilgili birçok dünyaya fotoğraf gönderdi.

Çin hükümeti, karanlık bölgedeki keşif aracıyla iletişimi sağlamak için 4. yüzyıldan önce Lagrangian-2 noktasına Zhang Zhouo Satellite'i dünyadan 455 bin kilometre yolladı.

Yütu-2, üzerindeki güneş panelleri sayesinde kendini şarj etmek için uyku moduna giriyor. Yeterli enerji depoladıktan sonra, araç uyku modundan çıkar ve görevine devam eder. Yütu-2 şimdiye kadar birkaç kez uyku moduna girmişti.

Ay keşifleri kapsamında Zhang-5 aracının bu yıl uzaya fırlatılması planlanıyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.