ABD’de bir süredir haksız rekabet sebebiyle dava geçiren dört büyük teknoloji devi bu davaların ötesinde direkt karşılarında bir yasa bulacak. Zira ABD Temsilciler Meclisi, söz konusu dev şirketleri hedefe alan yeni bir antitröst yasa tasarısı üzerinde çalışıyor.

TEKNOLOJİ DEVLERİNE BALYOZ DARBESİ

Rekabet yasası gereğince aylık olarak en az 500 bin kullanıcıya ve 600 milyar doları aşan gelire sahip olan platformların hedefte olduğunu belirtmekte fayda var. Toplamda dört maddeye sahip olan bu yasa taslağında şirketlerin kendi sunduğu hizmetleri kullanarak, diğer şirketlere karşı antitröst davranmalarının önüne geçilecek.

Bu yasaya göre şirketler örneğin Apple’ın Find My uygulamasını cihazlara önceden yüklemesinin önüne geçilecekken öte yandan Google’ın sahip olduğu YouTube üzerinden arama yapılmasının da önüne geçilebilir. Yani bu yasa sebebiyle YouTube aramaya veda edilebilir. CNBC’nin detaylarına yer verdiği yasa tasarısı Spotify gibi şirketler tarafından alkışlanıyor. Zira Spotify ve Apple Apple Music’i öne çıkarttığı için davalık olmuştu.

Tasarıya göre eğer Google,YouTube için aramahizmeti sunmak glbi plan yapıyorsa bu firmayı daha küçük rakiplerine devretmek zorunda kalacak.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.