Erdal Kaplanseren Twitter: @Kaplanseren

İnternet her zaman sadece bilgisayarlarda değil telefonlarımızda ve tabletlerimizde de bizimle. Telefonumuza her gün birçok bildirim veya mesaj olup olmadığı merakıyla sarılıyoruz. Aslında, internete bağlı cihazları her aldığımızda tehdit altındayız.

K virüs yazılımı (virüs)

Zarar için kodlanmış yazılım olarak adlandırabileceğimiz kötü amaçlı yazılımlar, flash bellek, veri bankası, sabit diskler, dvd ve CD'ler, yerel ağlar ve internet aracılığıyla cihazlarda yer alabilir. Malware; kendini kopyalayabilir, verileri silebilir, kullanıcının isteği olmadan programları çalıştırabilir ve özel bilgileri yayabilir. En iyi bilinen virüsler Win32, Win29, Trojan ve Worms'dur ve bu virüsleri kaldırmak için çok gelişmiş özelliklere sahip bir anti-virüs programı kullanmak gerekir.

Ajan, casus yazılım

Reklam yazılımı, kötü amaçlı yazılım casus yazılımı gibi farklı adlara sahip olan casus yazılımlar, bilgi sunmak için yazılan kodlar gibi virüslere benzer şekilde çalışır. Ajan yazılımı; Şifreleri, banka hesap numaralarını ve internette sörf alanlarını zararlı yerlere sunar. Bu tür yazılımların neden olduğu zararı önlemek için birçok program vardır.

Hacker s (bilgisayar korsanları)

Bilgisayar korsanlarına siyah şapkalar, beyaz şapkalar ve gri şapkalar denir. Etik hacker olarak bilinen beyaz şapkalı hackerlar, şirketlerin açığını bulmak ve şirketin harekete geçmesini sağlamak için çalışırlar. Öte yandan, gri şapkalı bilgisayar korsanları, şirketlerin izni olmadan sistemlere girmeden ve sisteme zarar vermeden şirket sisteminin güvenliğinin güçlendirilmesini sağlayan bilgisayar korsanlarıdır. Siyah şapka korsanları dijital dünya için bir tehdit oluşturuyor. siyah şapkalı bilgisayar korsanları hükümetler, büyük şirketler ve özel kişilerden çeşitli bilgiler toplar ve bu bilgileri kendi kişisel yararları için kullanır. Siber suçlular ve veri hırsızları olarak da adlandırılan bu insanlar genellikle banka şifreleriyle dolandırılıyor.

Siber zorbalık

Özellikle çocuklar ve genç yetişkinlerin karşı karşıya kaldığı siber zorbalık, son zamanlarda sıkça rastlanmaktadır. Siber zorbalık; rahatsız edici, taciz edici, tehdit edici, utanç verici veya hedeflenen yayınlar. Siber zorbalık yapan yetişkinler, hapis cezaları gibi ciddi yasal yaptırımlarla karşılaşmaktadır.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.