Günümüz teknolojisiyle, yeni araçlarda standart donanım olan ESP sistemi, araçların güvenli bir şekilde seyretmesini sağlıyor. Sistemden ziyade bir program olarak ifade etmek mümkündür. Özellikle kötü yol koşullarında, araçların olumsuz etkilenmesini önlemek için etkili önlemler alan bir program olarak öne çıkıyor. Bu program sayesinde araçlar şehri farklı hızlarda kullanırken güvenli bir şekilde seyahat etme fırsatı elde ediyor.

ESP nedir?
Araç sensörlerinin ve sensörlerin bir bütün olarak çalışmasına ESP denir. Direksiyon simidinin hareketinden gaz pedalına kadar birçok farklı sistemde çalışma senkronizasyonu vardır. Pedalların farklı konumlandırılması açısından etkinleştirilen sistem, özellikle zor hava koşullarında otomatik olarak rasyonel çözüm yöntemleri sunar. Bu sayede araçların istenmeyen pozisyonlarda kalmasını önler.

En önemli avantajlarından biri, araçların köşelerde hareket ederken herhangi bir nedenle kayma durumunda EPS'nin devreye girmesidir. Böylece aracın kontrolden çıkması ve bir kazaya neden olması önlenir. Özel manevra sistemi ile saniyede 25 kez hız ve pozisyon bilgisi sağlayarak ani manevralarda veya virajlarda daha güvenli sürüş sağlar. ESP sisteminin devreye girmesiyle, aracın kontrolü sürekli olarak kalır ve güvenli bir şekilde dönmenizi sağlar.

ESP Sistemi Arabada Ne Yapar?

Özellikle yağmurlu havalarda virajlarda ciddi kazalar meydana gelebilir. Bu tür durumlara yüksek sensör hassasiyeti ile güvenli seyahat imkanı sağlayan ESP sistemi devreye girer. Ani manevralar karşısında aracın yolda kalmasını ve herhangi bir kontrolsüz durumu önler.

Belirli bir yol güzergahında ESP ayarlanmış olsa bile, manevralarda yüksek sensör ömrünü bildirir. Böylece herhangi bir sorun ve kaza olmadan güvenli bir şekilde seyahat etmek mümkündür. Tekerleğe baskı göndererek çalışma prensibine sahip olan bu sistem artık tüm yeni model araçlarda mevcut. Kullanıcılar özellikle zor hava koşullarında manevralı yollarda güvenliği vurgulama şansına sahip olurlar.

Sistemin çalışma prensibi de oldukça kolaydır. Sorunsuz kullanım imkanı sunan bu sistem, özellikle kıvrımlarda ön rüptür veya arka rüptür adı verilen kayma eğilimini en aza indirir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.