Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Başkan Yardımcısı ve Yıldız Teknik Üniversitesi Dekanı Engin Deniz AA muhabirine dengeli beslenme gibi teknolojinin 'te dengeli kullanılması gerektiğini ifade etti.

Çocukların ve gençlerin bilgi ve iletişim teknolojilerini kolayca kullanmanın, iletişim kurma ve yenilik yapma gereği olduğuna dikkat çeken Deniz, çocukların ve gençlerin okul içinde ve dışında yeni teknolojileri kullanabileceğini belirtti.

Deniz, okullara verilen orta ve uzaktan eğitimin getirilmesiyle, hem çocukların hem de yetişkinlerin teknoloji kullanım sürelerindeki artışın teknoloji bağımlılığını ortaya çıkarabileceğini söyledi:

"Çocuklarıyla etkili iletişim kuramayan ve iletişim kuramayan ebeveynler, özellikle bebek bakıcıları olarak teknolojik araçları kullanabilirler. Araştırmalar, televizyon izleyen çocuklar ile arkadaşlarına ve akrabalarına yönelik şiddet, korku, kaygı ve depresyon deneyimleri arasında yüksek bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor. Davranış sorunları olan çocukların televizyon izlerken daha fazla zaman harcadıkları gözlenirken, televizyon izleme zamanı arttıkça okul başarısı da azalır, ekranın önünde çok fazla zaman harcamak sağlık için zararlıdır ve çocuğun iyiliği. "

Farklı etkinliklere sahip teknolojik araçların kullanımından kaçınılmalıdır

Engin Deniz, elektronik ortamda zaman geçirmenin yaratıcı oyunlar ve dünyayı keşfetmek için daha az zaman bırakacağını belirtti.

Elde edilen sonuçların teknoloji kullanımına bağımlılık olmaksızın dengeli kullanımın önemini ortaya koyduğunu belirten Deniz, "Teknolojik araçların kullanımı uzaktan eğitim dışında kalan zaman diliminde ebeveynlerin kontrolü altında olmalıdır. Faaliyetleri planlama teknolojik araçların dışında, çocuklarımızla birlikte ev işimizi yaparken, kitap okumak gibi etkinliklerle teknolojik araçların kullanımından kaçınılmalıdır. "diye konuştu.

"Çocuklar için bir e-davranış modeli olun"

Öneriler dikkate alınmazsa çocuklar ve yetişkinler bağımlılık riskiyle karşı karşıya kalacaklarını belirten Deniz, teknolojinin kontrolsüz, sınırsız ve uzun süre kullanılmasının günlük sorumlulukların yerine getirilmesini de önleyeceğini söyledi.

Deniz, teknolojinin başlangıcında harcanan zamanı artırmanın, teknolojik araçlardan uzak dururken huzursuzluk ve yoksunluk hissinin zararlı boyutlara ulaşıldığının bir göstergesi olduğunu belirtti:

"Yetişkinler olarak, sorumlu olduğumuzda ve evde olmak zorunda olduğumuzda teknolojinin aşırı kullanımına dikkat etmemiz gerekir. Teknolojik araçlar bağımlılığa neden olur ve ayrıca birçok fiziksel, davranışsal ve psikolojik sonuca sahiptir. Uyku sorunları, yorgunluk, evde teknolojiyi kullanmaktan başka yapılması gereken birçok faaliyet olduğunu bilmeliyiz ve zamanı iyi planlamalıyız. Bu günlerde çocuklarla ortak faaliyetler yürütmek için iyi bir fırsat.Çeşitli oyunlar oynamak hem çocuklarımızı hazırlayacaktır. iyi gelecek için ve psikolojik dayanıklılığımızı artırmak için, çocuklarınız için iyi bir e-davranış modeli olun. k çok şey öğreneceksiniz.Öğrenmek, çalışmak, yaşamaktan zevk almak, teknolojiyi kullanırken sorunları görmelerine izin vermek. onları teknolojiye yaklaşımınızla modelleyin. "

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.