2020 yılı sonuna kadar kablo ağı, güç elektroniği, ana bilgisayar, iletişim sistemleri, navigasyon sensörleri, termal donanım ve bilimsel aletler dahil nihai bileşenleri ile . donatılacak. Bir sonraki durak Noordwijk, Hollanda. Burada bulunan Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) uzay test merkezi, Jüpiter'e Venüs ve Mars üzerinden yolculuğuna ve Jovian sistemindeki rolüne hazır olduğunu kanıtlamak için termal vakum çevresel testlerine tabi tutulacak.

5.2 tonluk JUICE uzay aracı Ekim 2022'de Jüpiter'e yaklaşık 600 milyon kilometre yolculuğa başlayacak, planlanan varış tarihi Ekim 2029'dur. Uzay aracı, kameralar, manyetik alanları izlemek için spektrometreler ve Jovian sistemindeki yüklü parçacıklar, buz radarı, altimetre, radyo-bilim deneyi ve sensörler de dahil olmak üzere son teknoloji ürünü on bilimsel araç taşıyacak. JUICE, potansiyel olarak okyanus taşıyan üç uydu Ganymede, Europa ve Callisto dahil olmak üzere kapsamlı çalışmaları da içeren Jüpiter sistemindeki turunu tamamlayacak.

Son birkaç aydır Airbus'un Madrid fabrikasında inşa edilen ve montajı yapılan JUICE yapısı, Almanya'nın Lampoldshausen kentinde ArianeGroup'un merkezinde uzay aracı gövdesi oluşturmak için kimyasal bir itme sistemi ile tamamlandı. ArianeGroup'un Orbital Propulsion ekipleri, iki titanyum itici tankı ve Jüpiter yörüngesine ve 20 küçük itici pervaneye yerleşmek için kullanılacak 400 newton ana motoru içeren sevk sistemini geliştirdi, üretti ve entegre etti.

Özel bir taşıyıcı, bu ağır ve büyük boyutlu yükü bir gece yolculuğu sırasında Friedrichshafen'deki entegrasyon merkezine güvenli bir şekilde taşıdı. Covid-19 koşullarına rağmen, Airbus zamanında teslimatı sağlamak için gerekli güvenlik önlemleri altında yaklaşık 60 mühendis ile iki vardiyalı özel bir çalışma modeli gerçekleştirmiştir.

Buna paralel olarak, Friedrichshafen'deki uçuş modeline kurulmasından önce tam fonksiyonel yazılım testi için tam boyutlu bir JUICE mühendislik modeli entegre edilmiş ve Toulouse'daki Airbus uydu entegrasyon merkezine yerleştirilmiştir.

JUICE, Jüpiter sisteminde üç yıldan fazla zaman harcayacak ve gezegen oluşumu ve yaşamın ortaya çıkışına cevap verecek verileri toplayacak. Doğasını, evrimini ve potansiyel yaşanabilirliğini analiz eden buzlu uydu, Ganymede'nin etrafında dönecek ve dokuz ay geçirecek.

Ana yüklenici olarak Airbus, Avrupa çapında 80'den fazla şirketin endüstriyel konsorsiyumuna liderlik etmektedir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.