DIŞ HABERLER – Eylül ayında görev süresi sona erecek olan Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere’ye 22’nci ve sonuncu resmi ziyaretini gerçekleştirdi. Merkel (66) Londra temasları kapsamında İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth (95) tarafından Windsor Kalesi’nde ağırlandı. Kraliçe, Merkel’in ziyareti sırasında taktığı ve “Cambridge Zümrütleri” olarak bilinen broşla bir kez daha diplomasi modasında ne kadar usta olduğunu gösterdi.

II. Elizabeth’in taktığı broşun Alman değerli taşlarından yapılmış olması, kraliçenin Merkel’e nezaketini göstermesinin ince bir yolu olarak yorumlandı.

SEVGİLİSİNDEN ALDI

Broşun İngiliz kraliyet ailesinde yaşanan bir skandalın da merkezinde yer aldığı bildirildi. İngiliz medyasındaki haberlere göre, söz konusu broş Kraliçe II. Elizabeth’in büyükannesi Kraliçe Mary’den miras kaldı. Broşun üzerindeki zümrütü Kraliçe Mary’nin büyükannesi ve büyübabası 1818 yılında Almanya’nın Frankfurt kentindeki bir yardım etkinliğinde bağış karşılığında aldı. Broş, Mary’nin çapkınlığıyla ünlü erkek kardeşi Francis tarafından Ellen Constance adlı sevgilisine verildi. Kraliçe Mary’nin Francis’in ölümünden sonra broşu sevgilisinden 10 bin sterline aldığı belirtildi. Broşun Prenses Diana tarafından da kullanıldığı biliniyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.