Bilgisayar korsanları güvenlik açıklarını bulduğunda, fırsattan kolayca yararlanabilir ve kişisel verilere erişebilirler. Bu genellikle finansal kayıplar getirir. Bu nedenle, bazı temel yöntemleri kullanmak ve çevrimiçi tehditleri ortadan kaldırmak gerekir.

Web izleme ve izleme araçları

İlgisiz bir web sayfasına göz atarken daha önce görüntülediğiniz bir ürünü görebilirsiniz. Bu, web izleme ve izleme araçları tarafından izlendiğinizi gösterir. Ziyaret ettiğiniz bir web sitesi tarafından bilgisayarınızda depolanan bilgiler olarak tanımlayabildiğimiz çerezler, MAC adresleri ve diğer hesap izleme araçlarıyla sık karşılaşıyoruz. Size sunulan reklamlar tatmin edici olabilir; ancak bu araçları kişisel verilerinin güvenliğine saldırmak olarak değerlendirenler de vardır. AB ülkelerinde web siteleri kullanıcılarını çerezler ve çevrimiçi izleme yöntemleri hakkında bilgilendirmek zorundadır. Çevrimiçi izleme konusunda endişeleriniz varsa uygulamaların, tarayıcıların ve hizmetlerin güvenlik önlemlerini kontrol edebilir ve tarayıcı uzantılarını kullanabilirsiniz.

Veri toplama

Çeşitli internet şirketleri ve operatörleri, gerçek zamanlı izleme yeteneğine sahip izleme sistemlerini kullanarak tarayıcı verilerinizi biriktirebilir. Diğerleri, bilgisayarınızın veya yönlendiricinizin MAC adresini üçüncü taraf reklamverenlerle veya şirketlerle paylaşabilir. Bu nedenle, etkileşimde bulunmadığınız şirketler de size ulaşabilir. Google Haritalar gibi uygulamalar geçmiş ve gerçek zamanlı konumları izleyebilir.

Güvenlik eksikliği

Ağa bağlı cihazlarınızdaki verilerin güvenliği, cihazın fiziksel güvenliği kadar önemlidir. bu nedenle, bazı güvenlik önlemleri almalısınız. Örneğin, eski iletişim web HTTP standartlarını kullanan web sitelerinin şifreleme sağlayan bir sistemi yoktur. Bu, cihazın bu siteyi ziyaret etmesini riske atar. Kişisel verilerinizin üçüncü tarafların eline geçmediğinden emin olmak, kimlik hırsızlığına ve sahtekarlığa maruz kalmak için güvenli olduğunuzdan emin olduğunuz siteleri kullanın.

Nesnelerin İnterneti

İnternete ve birbirine bağlı cihazların sayısı artıyor. Nesnelerin IoT cihazları var ve hayatlarımız daha kolay hale geldi, ancak güvenlik açısından soru işaretleri var. Hackerlar şimdi akıllı televizyonları ve akıllı hoparlörleri hedefliyor. Bu nedenle, yüksek güvenlikli akıllı cihazlarınızı seçin.

Zil açısı k WiFi

Halka açık yerlerde ücretsiz Wi-fi, cihazları saldırılara açık hale getirir. Bazı ücretsiz Wi-Fi etkin noktalarında, e-posta, Facebook veya Twitter ile giriş yaptığınızda spam postalara açık olacaksınız. Dijital ortamda güvenliği sağlamak için web trafiğinizi şifreleyen bir VPN kullanın.

Sosyal ağlar

Stalkerların hedefi olmamak için kişisel bilgilerinizi ve adresinizi sosyal medya hesaplarınızda açıkça paylaşmayın. Hesaplarınız için iki faktörlü bir kimlik doğrulama yöntemi ve güçlü bir şifre seçin.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.