Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, Umut Ulaş Tarhan ve Ferkan Yaman'ın son sınıf öğrencileri yerel olarak kullanılan bir mobil uygulama geliştirdi. Uygulama sayesinde, mahallede yaşayan vatandaşlar birbirleriyle iletişim kurabilir ve alışveriş yapabilirler. Program sayesinde iki genç öğrenci, mahalle kültürünü canlandırmak ve esnaf ve KOBİ'leri destekleyerek mikro düzey ekonomiye katkıda bulunmak istiyor. Buna ek olarak, gençler prototip aşamasında olan projenin gelişimine, özellikle güvenlik açısından destek bekliyorlar.

Projenin mimarı Ferkan Yaman, proje sırasında salgını daha iyi anlamanın önemi, "Projemizi geliştirmeye başladığımızda henüz üç ay önce Türkiye'ye gelmemişti. Salgın yayıldıktan sonra, geliştirdiğimiz dijital uygulamanın önemini bir kez daha gördük.Bu dönemde mahallenizdeki esnaflarla evden iletişim kurmak ve gerekli ürünleri çevrimiçi olarak sağlamak çok faydalı olabilir. ” ]

Mahall projesi, Kredi Kayıt Ofisi tarafından düzenlenen "Hayal Edin, İzin Verelim, Sosyal İnovasyon Proje Fikirleri Yarışması" nda Findeks Özel Ödülü'nü aldı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.