Mustafa Şentop kimdir sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Bugün TBMM’de gerçekleştirilen Meclis Başkanlığı seçiminde ilk turda 324 oy alan Mustafa Şentop’un görevini sürdürmesi bekleniyor. Hali hazırda TBMM mevcut meclis Başkanı olan Mustafa Şentop İstanbul 24, 25 ve 26. dönem Milletvekili seçilmişti. Anayasa Komisyonu Başkanvekillği görevinde de bulunan Mustafa Şentop hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

MUSTAFA ŞENTOP KİMDİR?

Öğretim Üyesi, Prof. Dr; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesinde Kamu Hukuku alanında yaptı.
1993 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı.

2002’de doktor, 2005’te doçent, 2011’de profesör oldu. Marmara Üniversitesi dışında birçok üniversitede lisans ve lisans üstü seviyesinde dersler verdi. Marmara Üniversitesinde çeşitli idari görevlerde bulundu. Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dergilerde yazarlık, yöneticilik ve editörlük; akademik dergilerde yayın kurulu üyeliği, editörlük ve hakemlik yaptı. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevini yürüttü. 4. ve 5. Olağan Kongrelerde AK PARTİ MKYK Üyeliğine seçildi ve 2012-2015 yılları arasında Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

24, 25 ve 26. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Anayasa Komisyonu Başkanvekilliği yaptı. 24. Dönemde Anayasa Uzlaşma Komisyonunda AK PARTİ’yi temsilen görev aldı. 26. Dönemde Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. 27. Dönemde TBMM Başkanvekilliği görevini yapmakta iken 24 Şubat 2019 tarihinde TBMM Başkanı seçildi.
İyi düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Şentop, evli ve 4 çocuk babasıdır.[Mustafa Şentop kimdir, kaç yaşında? Mustafa Şentop biyografisi

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.