Diyarbakır’da yaşayan ve astronomiye olan merakıyla27 yıl boyunca teleskobu ileyaptığı gözlemleri TÜBİTAK Ulusal Gözlem Evi ve NASA ile paylaşıp, teşekkür mektubu alan Abdulkadir Topkaç (67), kanser tedavisi gördüğü hastanedeyapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Daha önce pek çok belgesel ve videoya da konu olmuştu

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde uzun yıllar fırıncılık yapan ve astronomiye olan merakıylaİstanbul’a giderek, Sovyetler Birliği’nden kalmateleskobu satın alan Abdulkadir Topkaç, 27 seneboyunca yaptığı gözlemleri TÜBİTAK Ulusal Gözlem Evi ve NASA ile paylaştı.

NASA’dan teşekkür mektubu da alan ilkokul mezunu Topkaç’ın teleskobu, Sur ilçesinde terör örgütü PKK’ya yönelik düzenlenen hendek- barikat operasyonlarında tahrip oldu. Topkaç’a sosyal medyada başlatılan kampanya ile yeni teleskop alındı.

Yeni teleskobuyla gözlemlerine devam eden Abdulkadir Topkaç, bir süre önce kansere yakalandı. Dicle Üniversitesi Onkoloji Hastanesi’nde tedavi gören Topkaç, dün yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Topkaç’ın ölüm haberi, kentte büyük üzüntüylekarşılandı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.