Pandemi  sürecinde en büyük zararı görenlerin başında gelen Otel-Cafe-Bar-Restoran ve yemekhane çalışanları çaresizliklerini haykırmaya başladı.Bir yandan işsiz kalmaktan yakınan emektarlar bir yandan da çalışanların işsiz kalmaması için mecburen hukuksuzluklara boyun eğmelerinden şikayetçiler.

Otel ve Turizm işçileri sendikası ,kafe bar çalışanları dayanışması ve İstanbul turizm aşçılar derneğinin bu konuyla ilgili düzenlediği basın açıklamasını ,İstanbul turizm aşçılar derneği başkanı  Sayın Hüseyin KOCABEY yaptı.

 

Bizler aylardır kaderine terk edilen,işsiz kalan, gelecek güvencesi yok edilen otel,cafe-bar,restoran,yemekhane işçileriyiz.Milyarlarca liralık servetlerine rağmen vergi borçları silinen sermayedarlar değil açlık sınırı altındaki asgari ücretinden vergiler kesilen işçileriz.Aylardır bütün güvencelerden yoksun işsiz arkadaşlarımız intihar ediyor.Gün geçtikçe biriken ihtiyaçlar sırtımızda bir kambura dönüşmüş durumda! Ve maalesef ki korkumuz, bu intiharların artmasıdır.

Birçoğumuz kiralarını,faturalarını,sağlık ihtiyaçlarını karşılayamaz halde. İşsiz kalmayan,işyerlerinde çalışmaya devam eden arkadaşlarımız ise türlü hukuksuzluklarla karşı karşıyalar.İşlerinden olmaktansa bu hukuksuzluklara boyun eğmek zorunda bırakılıyorlar.

BİZLER ARTIK YETER DİYORUZ !

Sesimiz duyun ve gereken önlemlerinizi alın !Şimdi Türkiye’nin her yerinden otel,cafe-bar,restoran işçileri çağrımıza kulak veriyor .Alanlarda ,sosyal medyada,işyerlerimizde seslerimizi yükseltiyoruz.Bizle bugün bu alanlarda adalet istiyoruz.Dünyadaki salgının ve tedbirsizliğin bütün sorumluluğu bize yüklendi.

BU DURUMA ARTIK DUR DİYORUZ !

İşlerimize geri dönmek ama aynı zamanda sigortasız-güvencesiz çalışmanın da  önlenmesini istiyoruz. Bizler sadece pandemi zamanında değil ,sonrasında da görevimizin başında olacağız.İnsan onuruna yaraşır bir şekilde yaşayacağımız haklara sahip olana kadar da olduktan sonra da mücadelemiz devam edecek.Bizler geleceğimizi istiyoruz.

Çağrımız bütün işçileredir.Birliğimiz geleceğimizdir.

 

İstanbul Turizm Aşçılar Derneği

Otel ve Turizm İşçileri Sendikası

Kafe Bar Çalışanları Dayanışması

 

 

İOÇ

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.