Putin, Biden ile İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Leman Gölü kıyısındaki Parc de La Grange villasında yaptığı görüşme sonrasında basın toplantısı düzenledi.

Putin, “Biden ile görüşmede herhangi bir düşmanlık yoktu, tam aksine, toplantı ilkeli şekilde gerçekleşti. Birçok konuda pozisyonlarımız ayrılıyor. Ancak her iki taraf da birbirimizi anlama ve pozisyonların yakınlaşması konusunda, yol arayışı konusunda isteğini gösterdi. Görüşme, oldukça yapıcıydı.” dedi.

Büyükelçiler görev yerlerine geri dönecek

Biden ile görüşmede stratejik istikrar, siber güvenlik, bölgesel meselelerinin yanı sıra ticaret alanındaki ilişkiler ve Arktika’daki iş birliği ile ilgili konuları ele aldıklarını dile getiren Putin, iki ülkenin büyükelçiliklerinin daha önce istişareler için kendi ülkelerine çağrıldığını anımsatarak, “Büyükelçiler meselesini çözdük. Rusya ile ABD büyükelçilerinin yeniden görev yerlerine dönmeleri konusunda Biden ile anlaştık.” ifadelerini kullandı.

Putin, iki ülkenin dışişleri bakanlıklarının diplomasi alanında istişarelere başlaması konusunda anlaştıklarını belirterek, “Burada konuşulacak çok şey var. Gördüğüm kadarıyla, ABD dahil her iki taraf da sorunlara çözüm bulmak istiyor.” şeklinde konuştu.

Ukrayna’nın doğusundaki meseleyi de Biden ile görüştüklerini dile getiren Putin, söz konusu meselenin Minsk anlaşmaları çerçevesinde çözülmesi gerektiğini vurgulayarak, “Minsk anlaşmalarının uygulanmasını teşvik etmek zorunluluğumuzdur. Eğer Ukrayna tarafı buna hazır ise bu yoldan gideceğiz.” dedi.

Biden-Putin görüşmesi sona erdi! Peş peşe açıklamalar

Rusya-Ukrayna sınırındaki gerilime değinen Putin, Rusya’nın kendi topraklarında tatbikat düzenlediğine dikkati çekti.

Putin, “ABD’nin sınırına silah taşıyarak tatbikat yapmıyoruz. Ne yazık ki ABD bunu şu an yapıyor. Bu nedenle ABD tarafı değil, Rus tarafının bu konuda endişeli olması gerekiyor. Bu da görüşme konularından biri.” diye konuştu.

Siber güvenlik alanında istişareler

Putin, iki ülkenin dünyadaki stratejik istikrardan sorumlu olduğunu söyledi.

Putin, “Biden ile siber güvenlik alanında istişarelerin başlatılması konusunda anlaştık. Bu çok önemli.” şeklinde konuştu.

ABD’nin Rusya’yı siber saldırı konusunda suçladığına dikkati çeken Putin, “Amerikan kaynaklara göre, dünyada en fazla siber saldırısı ABD’nin siber alanından yapılıyor. Bu konuda ikinci yerde Kanada bulunuyor, ardından iki Latin Amerika ülkesi ile İngiltere geliyor. Rusya bu listede yer almıyor.” ifadelerini kullandı.

Biden’ın kendisini “katil” olarak tanımladığını anımsatan Putin, şunları kaydetti:

“Biden beni telefonda aradı. Bu konuyu konuştuk. Bu açıklamaları uygun gördüm. Biden bana görüşme teklifinde bulundu. Görüştük ve görüşmemiz çok yapıcı geçti. Bir kez daha Biden’ın tecrübeli biri olduğunu gördüm. Yaklaşık iki saat yüz yüze görüştük. Her bir liderle bu kadar ayrıntılı yüz yüze görüşme olmuyor.”

Afganistan ve Irak meselelerinden örnek veren Putin, burada birçok insanın öldürüldüğüne dikkati çekerek, “Siyasi yönetim ve devlet başkanları ülkelerdeki olanlardan sorumludur. Amerikan kentlerinde her gün çeşitli organizasyonların liderleri dahil birileri öldürülüyor.” dedi.

Biden ile insan hakları konusunu da görüştüklerini belirten Putin, Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın Rus yasalarını ihlal ettiği için hapiste bulunduğunu söyledi.

ABD’nin Rusya’da bazı siyasi örgütleri destekleyeceğine dair yasa kabul ettiğini ve Rusya’yı “düşman” olarak ilan ettiğini anımsatan Putin, kendilerinin de buna karşılık siyasi örgütleri yabancı ajan olarak ilan ettiklerini anlatarak, “Ancak bu örgütlerin çalışması yasaklı değil. Yabancı ajan olarak ilan edilen örgütler faaliyetlerini sürdürebilir.” şeklinde konuştu.

Mahkumların değişim konusu görüşüldü

Putin, Biden ile mahkum değişimi konusunu da ele aldıklarını dile getirerek, “Rusya ve ABD vatandaşı mahkumların iadesi konusunda bazı tavizler verilebilir. İki ülkenin dışişleri bakanlıkları bu yönde çalışacak.” dedi.

Biden’ın kendisine ABD’ye ziyaret gerçekleştirme teklifinde bulunmadığını belirten Putin, “Ben de Biden’ı Rusya’ya davet etmedim. Bana göre, bu tür ziyaretler için gerekli koşulların oluşması gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Biden’ın “yapıcı” ve “dengeli” birisi olduğunu vurgulayan Putin, ikili ilişkilerinin her zaman “pragmatik” olduğunu belirterek, “Bana göre, genel olarak aynı dilde konuştuk. Birbirimizin ruhlarımızın içine bakmamıza ve birbirimizi sonsuz seveceğimize dair yemin etmemize gerek yok.” şeklinde konuştu.

Putin, ABD’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırım uygulaması olasılığını değerlendirerek, “ABD’de iç siyasetteki ruh halini ve güç dengelerini bilmiyoruz. Yani biz bunları biliyoruz, ancak olanları tam olarak anlamakta zorlanıyoruz. Rusya ile iyi ilişkiler kurulmasından yana olanlar var. Buna karşı çıkanlar da var. Ancak görüşme sonrası 2016’da atılan adımlar tekrar atılacaksa, bu, kaybedilen bir fırsat anlamına gelecek.” dedi.

Tolstoy’dan örnek ile Biden’a mesaj

Vladimir Putin, Biden ile görüşmesi sonrası ikili ilişkiler konusundaki beklentilerle ilgili Rus yazar Lev Tolstoy’un sözlerinden örnek vererek, “Hayatta, mutluluk yok, sadece hayatının kıvılcımları var. Bunlara değer verin. Bana göre bu durumda aile güveni olamaz, ancak kıvılcımlar uçup geçti.” ifadelerini kullandı.​​​​​​​

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.