Sivas Cumhuriyet Üniversitesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Tıp ve Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve bünyesinde yer alan Kapsam Elektromekanik şirketlerinden oluşan konsorsiyum Cumhuriyet Teknokent, 3 prototipini tamamlamayı başardı.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Profesörü, Doç. Ahmet Cemil İsbir, bu cihazla entübasyon sırasında yapay solunum cihazına bağlanacak hastaların doktorlar ve diğer sağlık profesyonelleri ile minimum temas sağlamayı ve böylece oluşabilecek enfeksiyon riskini en aza indirmeyi amaçladığını belirtti.

Üretilen video laringoskop cihazının bir kısmının "tek kullanımlık" bir tarzda geliştirildiğini belirten İsbir, şunları kaydetti:

"Kamera sistemi yeniden sterilize edilebilir. Şu anda ürettiğimiz laringoskop cihazımız ithal bir cihazdır. Hastanelerin çoğu bu yüksek maliyetli cihazı kullanma fırsatını bulamıyor. Bu cihazı bir hafta içinde tasarladık. Yerel ve ulusal tesisler: Sahnede ancak takip eden günlerde daha fazla geliştirerek seri üretime ucuz maliyetle başlayacağız.Bu cihazı çok hızlı bir şekilde üretime sokmamızın nedeni, doktorların ve sağlık çalışanlarının işlerini minimum temasla görmelerini sağlamaktır. Kovid-19 salgını nedeniyle servise. "

Yerel ve ulusal tesislerle üretilen video laringoskopi cihazı, Kovid-19'un patlak vermesi nedeniyle "LarinCOVIDeo" olarak adlandırıldı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.