Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı (SSB) İsmail Demir, yerli ve ulusal Kovid-19 test kitlerini üreten NANOBIZ'i savunmadaki deneyimi taşıyan şirketlerle tebrik etti sağlık endüstrisi. koordinasyonda olduklarını ifade etti.

demir, yazılı bir bildiride, Türkiye'nin savunma sanayindeki sağlık ve ulusal teknoloji hamleleri alanındaki deneyimlerini sürdürmeye devam ettiklerini söyledi.

Başkanlığın koordinasyonunda şirketler ile çalışmaya devam ettiklerini belirten Demir, şunları söyledi:

"Laboratuvar ortamında sağlıklı sonuçlar veren BIOSENS sisteminin uygulama alanındaki test sürecini takiben kısa sürede seri üretime geçmesini bekliyoruz. BIOSENS sisteminin bizim için büyük bir kolaylık olacağına inanıyorum. Kovid-19 tanısında sağlık çalışanları. tebrikler. "

Test sürecini 60 dakikaya indirecek

Ülkemizde Kovid-19 hastalığının ortaya çıkmasının ardından Demir'in savunma sanayi sektörüne yaptığı çağrı ve temasların ardından savunma sanayi şirketleri sağlık sektörüne katkı sağlama çabalarını hızlandırdı.

ODTÜ Biyolojik Bilimler Bölümü, SSB tarafından yapılan açıklamaya göre, Profesör. Hüseyin Avni Öktem liderliğindeki Dr. NANOBIZ Ar-Ge Ekibi, öncelikle savunma endüstrisinde kullanılmak üzere geliştirdikleri Kovid-19 virüsünün moleküler teşhisini yüksek doğrulukla yapmak için adaptasyon çalışmalarını hızlandırdı.

Bu bağlamda geliştirilen "LAMP4U Kovid-19 moleküler teşhis kitleri" nin, hastadan alınan numunelerde, uzun ve zahmetli numune hazırlama gerektirmeden 60 dakika içinde yüksek doğruluk sağlayabildiği gözlenmiştir. BOISENS sisteminin testi sahada gerçekleştirme, numune hazırlama ile 3-4 saat süren "PCR" test sürecini azaltma kabiliyeti ile yerel ve ulusal bir çözüm olarak maliyet avantajı sağlayacağı belirtilmektedir. Kısa bir kullanıcı eğitiminden sonra dakikalar hızlı sonuçlar ve kolay kullanım.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.