New York Times, Financial Times, Bloomberg News dahil olmak üzere pek çok haber sitesinde benzer bir hata alınıyor. Amazon’da da kesintiler bildiriliyor. Sorunun ne olduğuna ilişkin henüz açıklama geldi. Server kaynaklı bir sorun olduğu görüldü ve sorunun Fastly isimli bulut hizmeti veren şirketten kaynaklandığı belirlendi.

ERİŞİM SORUNU PEK ÇOK YERDE VAR

İlk etapta haber sitelerinde yaşandığı düşünülen erişim sorunu, Spotify, Twitter gibi popüler sosyal medya ağları için de yaşanıyor. DownDetector tarafından bildirilen sorunlar,Guardian ve hatta HMRC web siteleri de kesintilerden etkilendi.

İNGİLTERE HÜKÜMETİNİN SİTESİ DE ÇÖKTÜ

İngiliz medyasında yer alan haberlere göre, söz konusu arıza nedeniyle İngiliz hükümetine ait internet siteleri de erişime kapanmış durumda. Pek çok medya kuruşunun internet sayfalarının da okurlarına hizmet veremediği gelen bilgiler arasında.

Independent teknoloji editörü Andrew Griffin, internet sitelerine erişim sorunun nedenini yazdı. Fastly isimli bulut hizmeti veren şirkette yaşanan sorundan kaynaklı olarak siteler çökmüş olduğunu söylemişti. Bu tahmin doğru çıktı ve sorunun internet sitelerine erişim ve hızlandırma imkanı sunan Fastly adlı bulut şirketinden kaynaklandığı belirlendi.

Sorunların özellikle İngiltere merkezli medya kuruluşlarını etkilediği görülürken etkilenenler arasında hükümetin resmi sitesi, Independent, Guardian, Financial Times gibi kuruluşların portalları da yer aldı. ABD’li Amazon’un yanı sıra Spotify, Reddit, Twitter gibi sık kullanılan uygulamaların da sorundan etkilendiği ifade ediliyor. New York Times da erişim sorunu yaşananlar arasında sıralanıyor.

Fastly, soruna neden olan arızanın tespit edildiğini ve çözümün uygulanmakta olduğunu açıkladı.

En detaylı hali 225 milyon görüntü birleştirilerek oluşturuldu
iOS 15 ile gelecek yenilikler: iPhone’lar nasıl değişecek?

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.