Yeryüzünün neredeyse her yerine yayılan koronavirüs salgınında tüm gelişmeleri canlı blogla aktaracağız…

13.25 : NATO’nun Brüksel’deki karargahında çalışan bir görevlide koranavirüs bulundu.

13.05 :İran’da bir günde 43 hasta daha öldü ve toplam can kaybı 237’ye çıktı. Tespit edilen 595 yeni vakayla birlikte ülkedeki hastaların sayısı da 7 bin 161’e ulaştı. İran, koronavirüs salgını nedeniyle 70 bin mahkumu da serbest bıraktı.

13.00 : Katar, ülkedeki tüm okullar ve üniversiteleri kapattı.

12.55 : Paris’teki Disneyland’ın çalışanlarından birinde koronavirüs tespit edildi.

12.35 : Afrika’da koronavirüsün ilk görüldüğü ülke olan Nijerya’da bugün ikinci vaka da ortaya çıktı. İkinci hastanın ilk vakayı taşıyan İtalyan erkekle temas ettiği belirtiliyor.

12.30 : İngiltere, İtalya’dan dönen herkesin kendi kendini 14 gün boyunca karantinaya alması gerektiğini açıkladı.

11.45 : Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa, koronavirüs nedeniyle iki hafta boyunca tüm resmi programlarını iptal etti. Marcelo Rebelo de Sousa bu kararı, Salı günü Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı ziyaret eden çocukların okul arkadaşlarından birinin hastaneye kaldırılması üzerine aldı. Çocukta koronavirüs görülmediği açıklandı.

Marcelo Rebelo de Sousa’da da koronavirüs görüldüğüne dair bir işaret olmadığı ancak Portekiz liderinin önümüzdeki günlerde kalabalık gruplarla programları olduğu için önlem olarak iki hafta evinde kalma kararı aldığı duyuruldu.

11.30 : İran’da cumhurbaşkanı yardımcısı ve 23 milletvekilinin ardından bu kez de Ulusal Kriz Yönetim Kurumu Başkanı İsmail Neccar’ın koronavirüse yakalandı.

Koronavirüs şimdiye kadar İran’da 194 can aldı, yaşamını yitirenler arasında milletvekilleri ile eski büyükelçiler de var.

İran’da halihazırda kayıtlara geçmiş 6 bin 500’ü aşkın hasta bulunuyor.

11.25 : Şimdiye kadar 10 vakanın tespit edildiği Güney Asya’daki adalar ülkesi Filipinler’de sokaklar devasa makinelerle ilaçlanıyor.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, başkent Manila yakınlarındaki San Juan’dan fotoğraflar geçiyor.


11.20 : Covid-19 salgını şimdiden dünya turizmini vurmaya başladı. Tayland’ı Şubat ayında ziyaret eden turistler, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 44 azaldı.

Tayland Turizm Yönetimi, 2020 yılında toplam yüzde 25’lik bir düşüşle 30 milyon turist bekliyor.

11.10 : Almanya’da 200 yeni koronavirüs vakası daha tespit edildi, ülkedeki hasta sayısı 1240’a çıktı.

10. 15 : Japonya’nın Kanagawa eyaletindeki bir hasta daha koronavirüsten hayatını kaybetti. Japonya’da şimdiye kadar gerçekleşen can kaybı sekiz oldu.

09.20 : Bir günde 133 insanını kaybeden İtalya’da, Başbakan Antonio Conte bu sabah karantinaya alınan bölgelerdeki yerel seçimlerin şimdilik ertelenmeyeceğini söyledi.

İtalyan medyası, Başbakan Conte’ye yapılan koronavirüs testinin negatif çıktığını bildiriyor.

06.20 : Yeni Zelanda, Çin ve İranlı yolcuların ülkeye girişlerine getirilen yasağı bir hafta daha uzattı.

06.00 : Malezya ve Tayland tarafından limana yanaşmasına izin verilmeyen Costa Fortuna isimli bir yolcu gemisi, Singapur’a gidiyor. Singapurlu yetkililer, henüz gemiye onay vermiş değil.

İtalyan Costa Crociere şirketine ait gemide tespti edilen herhangi bir koronavirüs vakası yok.

04.20 : Geçen hafta virüsün hızla yayıldığı Güney Kore’de bir günde tespit edilen vaka sayısı 69’a geriledi. 7 bin 382 insanın Covid-19’a yakalandığı Güney Kore’de 50 ölüm gerçekleşti.

03.15 : Arnavutluk’ta ilk koronavirüs vakaları belirlendi. Sağlık Bakanlığı, İtalya’dan dönen bir baba ve oğlunda virüse rastlandığını duyurdu.

Arnavutluk’ta 400 bini aşkın insanı İtalya ile Adriyatik Denizi ayırıyor.

03.10 : Covid-19’un dünyaya yayıldığı Çin’de yeni vaka sayısı giderek düşüyor. Pekin yönetimi son 24 saatte 40 kişide daha koronavirüse rastlandığını ve ana karadaki hasta sayısının 80 bin 735’e çıktığını bildiriyor.

Çin’de bir günde yaşamını yitirenler ise, 22 olarak kayıtlara geçti. Ülke, Ocak ayı başından bu yana 3 bin 119 vatandaşını koronavirüs salgınına kurban verdi.

01.15 : Suudi Arabistan, İtalya, Lübnan, Suriye, Güney Kore, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Irak ve Bahreyn’in de bulunduğu çok sayıda ülke vatandaşlarının topraklarına girişini askıya aldı. Suudi Arabistan’da Pazar günü sekiz hastanın daha tespit edilmesiyle vaka sayısı 15’e çıktı.

Suudi Arabistan ayrıca başkent Riyad’daki kış eğlence merkeziyle bulvarları kapatma kararı aldı.

00.00 : İngiltere’de üçüncü koronavirüs hastası da yaşamını yitirdi. Birleşik Krallık kayıtlarına göre, halihazırda 273 vaka bulunuyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.