Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle: Manavgat’taki vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyerek sözlerime başlamak istiyorum. Geniş bir alanda süren yangının en kısa zamanda sönmesi temennimizdir.

İlk keşiften yaklaşık 2 ay sonra, ilave keşfi de gemimizde açıklamıştık. Keşif ile ilgili son müjdemizi Haziran ayının başında vermiştik. Karadeniz’de açtığımız bu kuyular ilk değildir, son da olmayacaktır. Daha önce bu işler uluslarası şirketlerle kiralama ile yürütülüyordu. Artık bu işleri kendi gemilerimiz ve insan kaynağımız ile yapıyoruz. Yakın zamanda Karadeniz gazının devreye girmesiyle, kaynaktaki dışa bağımlılığımızı önemli oranda azaltacağız.

Yaptırımlarla, tehditlerle, şantajlarla, yıldırmalarla bizi engellemeye çalıştılar ancak hiçbirine eyvallah etmedik.Sondaj konusunda ulaştığımız teknik yeterlilikle dışa bağımlılığımızı sona erdirdik.

Bugün sismik araştırma ve sondaj çalışmalarında son 1 yılda geldiğimiz noktların önemli bir dönüm noktasını geride bırakacağız. Sondaj konusunda ulaştığımız teknik yeterlilikle dışa bağımlılığımızı sona erdirdik. Yaptığımız keşfin değerini azaltmaya çalışanlar bugün burada yanan ateşe iyi baksınlar.

İlk fazı 2023’e yetiştirmek için çalışmalar sürüyor. Bu gazın karaya çıkarılması için yürütülen çalışmalar, yan sanayinin gelişimi için de önemli katkı sağlayacak. Kullanılacak ekipmanın büyük bir kısmı yerli olacaktır.[Son dakika: Karadeniz'de tarihi an! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.