Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Bu açılışla büyük yatırımın adımını atıyoruz. Ülkemize, milletimize ve enerji sektörümüze hayırlı olmasını Allah’tan diliyorum. Bunlar durarak, yan gelip yatarak olmadı. Çalışarak oldu. Artık sadece üretmek yetmiyor. Üretmekle birlikte araştırma ve geliştirmeye de ağırlık vermek gerekiyor.

BAKANLAR ALBAYRAK VE DÖNMEZ’DEN AÇIKLAMALAR

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak veEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yerli güneş paneli fabrikasının açılışında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Albayrak konuşmasında şu ifadeleri kullandı;

Türkiye’nin orta ve uzun vadeli hedeflerini milli enerji ve politika belgesi dediğimiz yeşil kitap dediğimiz kitap çerçevesi içinde temel bir ilke belirledik. Doğru politika ve adımlarla dışa bağımlılığı kırabiliriz inanıyorsak başarabiliriz diye ifade ettik.

Güçlü Türkiye hedefine yürüyebiliriz bilinci olduk. Bir tohum attık. YEKA adını verdiğimiz bu tohum. Sektör temsilcileri gülüm geçmişti. Birçoğu gülüp geçmişti. Yerli teknoloji ile üretim yapılacak alanı kurgulamıştık. O tohum bir tesise dönüşüyor. Yaklaşık 1 milyar dolarlık ithalat pazarı Türkiye’de üretilecek. Ötesinde ihracat… İhracat kapasitesi gelişmiş olacak. Allahın izniyle enerjinin birçok alanında birçok açıdan dönüşüm süreci başladı. Her gün ektiğimiz tohumlar çınara dönüşecek. Sadece enerjide değil teknolojinin her alanında değişim sürecini başlattık ve emin adımlarla ilerliyoruz. Toplum milletimiz tüm bu yapılanların farkında. Cumhurbaşkanlığımız liderliğinde nice projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.

Türkiye olarak bizlerin bu süreçte köstek olanlar ben onlara beton lobisi, beton edebiyatı yapanlar… Güttükleri bu beton söylemi, sonunda beton duvarlar arasında tarihte yok olup gidecekler.

Bakan Dönmez’in törende yaptığı açıklamalar şöyle;

Amacımız yenileyen ve teknoloji üreten ülke olmak. Enerjiyi geliştirmek için ARGE merkezi olacak. Yılda 100 milyon dolar panel ithalatı engellenecek. Yatırımla Türkiye’nin güneşi daha fazla parlayacak.[Son dakika… Milli enerjide büyük adım! Türkiye'nin yerli güneş paneli fabrikası açılıyor

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.