, İstanbul yapılan toplantıda duyurdu.

Toplantıda konuşan MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, İdlib'de şehit olan askerleri antı ve onlara merhamet diledi. Dünyada bir ekonomik savaş döneminin konuşulduğunu belirterek, tüm sektörlerdeki herkes ayrı bir cephede savaştı ve kendi cephelerini en iyi şekilde tutmak için çalışmaya devam edecekler. dedi.

Türkiye, her geçen gün artan mobil iletişim sektörünün hızla artan önemine dikkat çekerek, nüfusun yüzde 77'sinin akıllı telefona sahip olduğunu belirtti.

Mobil iletişim sektörünün ekonomiye verdiği önem ve katkının böyle bir zamanda vazgeçilmez bir noktaya geldiğini vurgulayan Turnacı, sektörün 170 bin doğrudan ve 800 bin dolaylı istihdam sağladığını belirtti.

Türkiye'deki toplam İnternet kullanıcısı sayısının 54,3 milyon sosyal medya kullanıcısı 51 milyon mobil kullanıcı sayısı 59,05 milyon, mobil, sosyal medya ve kullanıcı sayısını 44 milyona çevirerek "mobil cihazların yüzde 98'i" telefon Nüfusunun yüzde 77'si kendi akıllı telefonuna sahip. İnternet bağlantı süremiz 7 saat 9 dakika, sosyal medya kullanım süresi 2 saat 48 dakika, TV izleme süremiz 2 saat 44 dakika. Sosyal medya kullanımı TV izleme süresinden geçti. " O konuştu.

"İthalatları bastırmak için birlikte savaşalım"

Mustafa Kemal Turnac, rapora göre 2018'e göre Türkiye'nin cep telefonu ithalatının 1 milyar 966 milyon dolar olduğunu ve son 4 yıldaki en düşük seviyesine, toplam 2018 9 milyonun düştüğünü gösteriyor. Cep telefonunun Türkiye'ye getirdiği 820 bin 192, 2017'ye kıyasla, 2018'de cep telefonu ithalatının yüzde 30 oranında azaldığını bildirdi. Turner, ithalatı doğru bir şekilde bastırmak için birlikte savaşmanın gerekli olduğunu belirtti.

"IMEI havuzundan çıkarma süresi 2 yıl olmalıdır"

15 yıldır sektördeki klonlama probleminden bahsettiklerini hatırlatan Turnacı, 7 yıldır sinyal almayan cihazların IMEI havuzundan kaldırıldığını ve bu sürenin 2 yıla indirilmesi gerektiğini söyledi.

Turnacı, 5809 sayılı yasada yaşanan tüketici ve hizmetçi şikayetlerinden bahsetti. Bunun doğru bir şekilde düzenlendiğini ve yanlış uygulandığını belirten Turnacı, özel belgelerdeki sahtekarlıkla önce vatandaşın kurban olduğunu, ardından sektörün mağdur olduğunu, 300 bin dosyanın yüzde 99'u çıktı.

Özel belgedeki sahteciliğin gün içinde çözülmesi gereken bir sorun olduğunu belirten Turnacı, yatırımcıların yüzde 60'ının bu çerçevede yaşanan sorunlar nedeniyle yeni yatırımlar planlamadığını belirtti.

Şu anda Türkiye'de klonlanan cihazların turnaktı yıllık zararın yaklaşık 3 milyar olduğunu bildirdi.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.