Moblobi.com

Sosyal medya: @Moblobi

Üç boyutlu yazıcılarla üretilen uçakları ele alacağız!

Üç boyutlu yazıcılar; a teknolojisi . Bilgisayarda modellediğiniz herhangi bir nesneyi, tam olarak aynı boyutta ve istediğiniz hammaddeyle çok kısa sürede üretebilirsiniz. Bu konuda üreteceğiniz nesneler sadece hayal gücünüzle sınırlıdır. Örneğin; Uçak şirketi Boeing bile gelecekte bir uçağın sadece üç boyutlu yazıcılar üretebileceğini belirtti teknoloji .
Üç boyutlu yazıcılarda en sık kullanılan malzemeler plastik, plastik bazlı hammaddeler, metal ve alüminyum gibi görünmektedir. 3D yazıcılar bazen bu malzemelerden çıkabilir. Örgü dokusunun sağlık alanında gerçek dokular bile kullanılabilir.

Üç boyutlu yazıcılar koronavirüs tedavisinde yardımcı oldular!

Üç boyutlu yazıcılar sağlık sektöründe önemli ilerlemeler kaydetmektedir. Organ yetmezliği olan hastalarda organ nakli ile ilgili çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bunun için organın bire bir eşdeğer modeli oluşturulabilir. Üç boyutlu yazıcılarda engelli insanlar için kol, bacak ve parmak gibi uzuvların üretimi bile mümkündür.

Sağlık sektöründeki bir diğer fayda, bugün savaştığımız koronavirüs tehlikesiyle ilgiliydi. Örneğin, İtalya'da artan hasta sayısına ulaşmayan solunum cihazları olduğunda; üç boyutlu yazıcılara sahip solunum maskeleri üretmeye başladı. Yine sağlık alanında, 3D yazıcılar Mimarlık sektörü için çok önemlidir. Şimdi, inşa edilecek binaların tam eşdeğer modeli saniyeler içinde üç boyutta ortaya çıkarılabilir.

Üç boyutlu yazıcılarla yapılmış kıyafetler giymeye hazır olun!

Üç boyutlu yazıcı teknolojisi NASA'nın yakın gelecekte yoğun bir şekilde kullanacağı kadar gelişmiş. Örneğin, uzaya gönderilen roketlerde bile bu teknolojisinin 'nın kullanılması planlanmaktadır. Bunun dışında, yaşadığımız evlerden kullandığımız mobilyalara üç boyutlu yazıcılar kullanılarak üretim yapılabilir.

Bu Teknoloji gelecekte moda alanında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Örneğin, dünyanın öbür tarafında birisi üzerinde televizyonda gördüğünüz bir giysi; Üç boyutlu yazıcı ile evde hemen üretebileceksiniz.

Üç boyutlu yazıcılar gelecekte hayatımızı çok değiştirecek olsa da, kendi başlarına da bazı sorunlar yaşıyorlar. Örneğin, maalesef hala çok hızlı değiller. Teknoloji her geçen gün gelişiyor; Tabii ki, bu soruna bir çözüm olacak. Bu yazıcılarla ilgili bir başka önemli nokta da fiyatlarının hala çok yüksek olmasıdır. Dünyanın farklı bölgelerinde 3D yazıcı üreten birçok şirket olmasına rağmen; devletler bazı küçük ölçekli şirketleri de desteklemektedir. Şirket sayısındaki artış ve model yapımı ile üç boyutlu yazıcı fiyatları makul hale gelecektir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.