iOS ve iPadOS'taki gizlilik kontrolleri, cihazda depolanan bilgilere hangi uygulamaların erişebileceğini kontrol etmenizi sağlar. Örneğin, bir sosyal ağ uygulamasından fotoğraf çekip yükleyebilmek için uygulamanın kameranıza erişmesine izin verebilirsiniz. Kişilerinize erişilmesine izin verdiğinizde, bir mesajlaşma uygulaması aynı uygulamayı kullanarak arkadaşlarınızı bulabilir.

Ayarlar> Gizlilik bölümünde, hangi uygulamaların belirli bilgilere erişmesine izin verdiğinizi görebilir, ileride erişime izin verebilir veya verdiğiniz izinleri iptal edebilirsiniz.

iMessage ile, yalnızca mesajınızı gönderdiğiniz kişi

okur

iMessage üzerinden gönderdiğiniz fotoğraflar veya videolar gibi ekler aygıtlar arasında şifrelenir, bu nedenle gönderen ve alıcı dışında hiç kimse bunlara erişemez ve Apple sohbet içeriğinin şifresini çözemez.

Mesajlar uygulamasındaki, mesajlaştığınız kişiye gönderebileceğiniz fotoğraf önerileri gibi tüm akıllı öneriler cihazınızda gerçekleşir.

App Store ile şeffaf veri kullanımı

AppStore'daki 1,8 milyondan fazla uygulamanın her biri katı gizlilik kurallarına uymalı ve verilerinizi nasıl kullandıklarını açıklamalıdır. Kullanıcılar, bir uygulamayı indirmeden önce gizlilik konusundaki yaklaşımlarını kısaca görüntüleyebilir, böylece uygulamanın kendileri için uygun olup olmadığına karar verebilirler. İndirilen uygulamaların, fotoğraflar veya konum gibi bilgilere erişebilmeleri için kullanıcının iznine ihtiyacı vardır. Ayrıca paylaşmak istediğiniz bilgilerle ilgili fikrinizi dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

2021'in başından itibaren geliştiricilerin, diğer şirketlerdeki faaliyetlerinizi takip edebilmeleri için izninize ihtiyaçları olacak & # 39; iOS14 ve iPadOS14'te reklamlar veya veri aracıları için uygulamalar ve web siteleri. TvOS dahil tüm Apple uygulama mağazalarındaki uygulamaların bu yeni gizlilik bilgilerini sağlaması gerekir. Gizlilik uygulamalarının ifşa edilmesi, tüm geliştiriciler için uygulama gönderme sürecinin bir parçasıdır ve Apple dahil dünyadaki her uygulama geliştiricisi aynı soruları yanıtlamalıdır.

Safar i

Safari sizi siteler arası takipten korur ve üçüncü şahıslara aktarılan veri miktarını en aza indirmeye çalışır. Çevrimiçi satın almak için bir ürüne göz attığınızda, aniden o ürünü İnternette gezindiğiniz her yerde görmeye başladığınızı fark edersiniz. Bu, üçüncü bir tarafın çeşitli web sitelerinde reklam göstermek için diğer web sitelerinden aldığı çerezleri ve verileri izlediğinde gerçekleşir. Intelligent Tracking Prevention, siteler arası izlemeyle mücadele etmek için en son makine öğrenimi teknolojisini ve cihazdaki akıllı teknolojileri kullanır. Bu özellik, sizi izlemek için kullanılan üçüncü taraf içeriğini diğer tarama verilerinden ayırarak çalışır. Yani artık internette baktığınız şey sadece sizi ilgilendiriyor. Dahası, Intelligent Tracking Prevention varsayılan olarak açık olduğundan, bu gizlilik koruma özelliklerini etkinleştirmek için herhangi bir ayarı değiştirmenize gerek yoktur.

Unutulmaz anılarınızı özenle koruyan fotoğraflar

Apple cihazları, anılarınızın siz onları paylaşmadığınız sürece fotoğraf ve video albümlerinizde yer almasını engellemek için tasarlanmıştır. Yüz tanıma, medya ve nesne algılamanın tümü bulutta değil, cihazınızda yapılır. Yani Apple, fotoğraflarınızın içeriğini bilmiyor. Ve uygulamalar fotoğraflarınıza yalnızca sizin izninizle erişebilir. Ayrıca, bir uygulama fotoğraflarınıza erişmek istediğinde, arşivinizin tamamı yerine yalnızca istediğiniz görüntüleri paylaşabilirsiniz.

Sağlık Bilgilerinizin kişisel olduğunu bilen Sağlık Uygulaması

Sağlığınız için tasarlanmış uygulamalar ve cihazlar, kalp atış hızınızdan adet döngünüze kadar size oldukça kişisel bilgiler ve ayrıntılar verir. Sağlık uygulamasını kullanırken hangi bilgileri ekleyip çıkaracağınıza ve bu bilgilere kimlerin erişebileceğine siz karar verirsiniz. Ek olarak, tüm verileriniz şifrelenir ve sadece şifreniz, TouchID veya FaceID ile erişilebilir. Böylece, Sağlık uygulamasını nasıl kullanırsanız kullanın, bilgilerinizin kontrolü her zaman sizde olacaktır.

Gizli kişisel asistanınız Siri

Dünyanın en popüler akıllı asistanı Siri, ilk günden itibaren kimliğinizi Apple veya başkalarıyla paylaşmadan olabildiğince çok şeyi çevrimdışı ve doğrudan cihazdan öğrenmek üzere tasarlandı. Siri'yi kullanmak için Apple Kimliğinizle giriş yapmazsınız ve aygıtınız Apple'ın sunucularına mümkün olduğunca fazla bilgi göndermez. Aramalar ve istekler, Apple Kimliğiniz yerine rastgele bir tanımlayıcıyla, uzun bir harf ve sayı dizisiyle ilişkilendirilir, böylece Siri size kim olduğunuzu söylemez. desteklemekle ilgileniyor.

Sektöre yön veren bir güvenlik yaklaşımıyla iCloud

iCloud'da sakladığınız her şey şifreleme ile korunmaktadır ve iCloud'un tasarımı sayesinde CloudKit kullanan üçüncü taraf geliştiriciler Apple Kimliğinize erişemez. Bilgilerinizi aktarım sırasında şifreleyerek korumaya ek olarak iCloud, bunları iCloud'da şifreli bir biçimde saklar ve kimlik doğrulama için güvenli belirteçler kullanır. Bazı gizli bilgiler şifrelenir; Apple, bilgilerinize yalnızca sizin ve sizin iCloud'a giriş yaptığınız aygıtlardan erişebileceğiniz anlamına gelir. Apple dahil hiç kimse şifrelenmiş bilgilere erişemez.

Konum bilgilerinizi depolamayan Apple Haritaları

Gittiğiniz yerler hakkınızda çok şey anlatıyor. Haritalar uygulaması, ziyaret ettiğiniz mağazaları, mahalleleri veya sağlık merkezlerini Apple ile paylaşmadan size harika bir deneyim sunuyor. Üstelik Harita uygulamasında oturum açma özelliği bulunmamaktadır. Böylece gittiğiniz yerler AppleID'niz ile hiçbir şekilde ilişkilendirilmez.

Apple ile Güvenli ve Kolay Oturum Açma

Etkinliklerinizi izlemeden veya Apple tarafından bir profil oluşturmadan uygulamalarda ve web sitelerinde hızlı ve kolay bir şekilde oturum açabilirsiniz. Apple ile Giriş Yap seçeneği, Apple Kimliğiniz ile uygulamalara ve web sitelerine giriş yapmanızı sağlar. Apple ile Giriş Yap seçeneğini kullanarak giriş yaptığınızda, uygulamalar ve web siteleri sizden adınız ve adresiniz dışında bilgi isteyemez. Ayrıca, bu seçeneği kullandığınızda Apple sizi takip etmeyecek veya profilinizi kaldırmayacaktır. Belirli bir uygulama veya web sitesi ile paylaşmak istemiyorsanız, e-posta adresinizi gizlemeyi de seçebilirsiniz. Dilerseniz Apple'dan sizin için benzersiz bir e-posta adresi oluşturmasını ve gelen mesajları bu adres üzerinden gerçek posta hesabınıza iletmesini de isteyebilirsiniz.

Bilgilerinizin gizliliğini sağlamak için kısa bilgi:

Aygıtı başlatmak için güçlü bir parola ayarlayın. İPhone'unuzun kilidini güvenli ve kolay bir şekilde açmak, alışveriş yapmak ve üçüncü şahıs uygulamalarında oturum açmak için Face ID veya Touch ID kullanın. İPhone'unuzun kaybolması veya çalınması durumunda, bulmak için Bul 'yi açın. Uygulama geliştiricileriyle paylaşılan uygulama ve konum bilgilerini kontrol edin. App Store'da bir uygulamayı indirmeden önce, indirmek istediğiniz uygulamanın gizlilik bilgilerini ve sizi izlemek için kullanılan verileri gözden geçirin.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.