IBM'in yeni teknolojileri, karmaşık konularda insanlarla müzakere edebilen tek yapay zeka sistemi olarak görülüyor. Bu teknolojilerde, IBM Research Project Debater sisteminden Doğal Dil İşleme (NLP) yetenekleri ilk kez ticari kullanım için sunulmaktadır. Örneğin, konuşma dilinde kullanılan kalıpları ve ifadeleri tanımlamak ve analiz etmek için duygusal analiz özelliği tanımlanmıştır. Algoritmalar, 'çok yararlı' gibi ifadeleri tanımlamakta zorlanır. (hiç kullanışlı değil) veya 'yakanın altında sıcak' İngilizcede. Gelişmiş duygu analizi sayesinde işletmelerin bu tür ifadeleri Watson arayüzleri aracılığıyla analiz etmeleri artık operasyonlarını daha bütüncül bir şekilde kavramak mümkün. IBM ayrıca, iş belgelerini anlamak için kendi yapay zeka modellerine eklemek üzere IBM Research teknolojilerini sunar.

Dilin, düşünce ve düşünceleri ifade etmek için bir araç olduğunu ve bir bilgi aracı olduğunu vurgulayan IBM Veri ve Yapay Zeka Genel Müdürü Rob Thomas şunları söyledi: "İşletmelerin insan dilinden daha fazlasını yakalamasını, analiz etmesini ve anlamasını istiyoruz. Kodlu entelektüel sermaye biçimlerinin verilere dönüştürülmesini sağlamak için teknolojileri tartışmak ve bunları Watson'a entegre etmek. "

IBM Project Debater, teknolojilerini yıl boyunca Watson'a entegre edecek. Entegrasyon, IBM müşterilerini geliştirmeye odaklanıyor & # 39; insanın günlük dilini kullanma becerisi ve üç aşamadan geçer:

A. Analiz – Gelişmiş Duygu Analizi. Deyimler duygu kılavuzları olarak adlandırılan ifadeleri analiz ederler ve "pek yardımcı olmazlar" (hiç yararlı değil).

B. Özetler – Özetleme. Kullanıcılara belirli bir konuda konuşulan ve yazılanların bir özetini sunmak için çeşitli kaynaklardan metin verileri toplar.

C. Kümeleme – İleri Düzey Konu Kümeleme. Toplanan veriler Proje Debater'ından alınan bilgilere dayanarak gruplandırılmıştır. Bu gruplama, analiz için ilgili bilgilerden oluşan anlamlı "konular" oluşturmak için yapılır.

IBM, doğal dil işlemede lider konumunu uzun süredir korumaktadır. Bilgisayar sistemlerinin duyguları, lehçeleri, tonlamaları ve daha fazlasını içeren insan dilini daha doğru ve hızlı bir şekilde öğrenmesini, analiz etmesini ve anlamasını sağlayan teknolojiler geliştirmektedir. Belgeleri anlamak için Watson Discovery, sanal müşteri temsilcileri için IBM Watson Assistant ve doğal dil işlemeyi kullanarak gelişmiş duygu analizi için Watson Doğal Dil Anlayışı gibi ürünler doğal dil işleme teknolojisini kullanır.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.