Şu anda yaygın olarak kullanılan Wi-Fi teknolojisi Wi-Fi 5, yani şu anda mevcut olan Wi-Fi 6 bile yaygın olarak kullanılmıyorken, Wi-Fi 7 hakkında ilk bilgi geldi.

Wi-Fi 6 802.11 balta, Wi-Fi 5 veya 802.11 ac'den yüzde 40 daha hızlı çalışır. Ancak günümüzde Wi-Fi 6 teknolojisi hala yaygın değil. Hız farkının yanı sıra, Wi-Fi 6, güç tüketimi açısından Wi-Fi 5'ten daha verimli çalışır. Başka bir deyişle, yeni teknoloji sadece güç tüketimini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda veri aktarım hızında da önemli bir seviyeye ulaşır. Bunun dışında, daha fazla cihaz desteği, geniş bant frekansı ve WP3 güvenlik protokolü sayesinde Wi-Fi 6 önemli bir teknolojidir.

802.11 standardı, Wi-Fi 7 tarafından ortaya konan bilgilerde hala geliştirilmektedir. Wi-Fi 6 ile gelen MU-MIMO teknolojisi, aynı anda çalışmak için 8 veri akışını destekler. Geleneksel ve şu anda kullanılan teknolojilerde, 2,4 ve 5 GHz frekanslarının yanı sıra, 6 GHz freaktı Wi-Fi 7 ile desteklenebilir.

6 GHz frekansı sayesinde, 5 GHz'de kesintilerin önlenmesi ve daha kararlı bir performans sağlanması da beklenmektedir. 1024-QAM sinyal yönetimi kullanan Wi-Fi 6'ya ek olarak, Wi-Fi 7'de 4096-QAM modülünün kullanılması ve 30 GBps'ye ulaşması bekleniyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.