Moblobi.com

Sosyal medya: @Moblobi

teknolojisi dünyası yeme ve içme alışkanlıklarımızı yeniden şekillendiren dünya; şimdi suni eti sofralarımıza getirmeye hazırlanıyor. Hatta getirdi … Yapay et dünyadaki bazı laboratuvarlarda üretildi. Memphis Etleri, İmkansız Gıdalar ve Etin Ötesinde üretim yapan firmalar arasında yer alıyor.

Yapay et, gelecekteki gıda sıkıntısını çözmeyi amaçlıyor!

Her şeyden önce, bu üretimin gelecekte gıda dünyasında yaşanan sorunların üstesinden gelebileceği düşünülüyor. Dünyanın az gelişmiş ülkelerinde, özellikle Afrika'da, açlık hala çok önemli bir sorundur. Bu nedenle gıda kaynakları çok ucuz ve hızlı üretilmelidir.

Yapay et üretim süreci, bir hayvan hücresinin laboratuvarda bazı kimyasal işlemlerle çoğaltılması anlamına gelir. Kısacası, satın alacağınız bir hayvan hücresi ile büyük miktarda hayvan eti üretebilirsiniz.

Yapay etin tadı gerçek etle aynı mı?

Şu anda üretilen bu etin maliyeti hala yüksek seviyelerde. Bu konuda yapılan araştırmalarda, laboratuvarlar üretilen et maliyetini azaltmaya çalışmaktadır. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde yapay et üreten şirketler ilk örneklerini birçok kişiye denetledi. Deneyen insanlar, gerçek et arasında tatta bir fark olmadığını belirtti.

Yapay olarak üretilen etin bir başka ilginç kullanımı da boşluk olacaktır. Örneğin, uzaya gitmek için çok uzun zaman harcayan astronotlar, çok küçük bir hayvan hücresinden büyük miktarda et üretebilecek ve uzaya alacakları yiyecek stokları azalacaktır.

Bu arada, çok tartışılan konuyu açıklığa kavuşturalım: Bu yapay et aslında veganlara bir alternatif değil. Çünkü sonunda bir hayvan hücresinden çoğaltılmış bir et vardır. Ancak elbette, soya gibi farklı içeriklerle ve farklı teknolojisi gelecekte veganlar için bir çözüm olabilir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.